Історія Романова

Древній Романів виник задовго до того як став згадуватися в письмових джерелах. Першим документом, в якому згадується Романів, є Литовська метрика XV ст.. З цього документу черпаємо повну інформацію щодо населення Романова, занять його жителів та розміру податків, які сплачували жителі Романова на утримання Житомирського замку. Основними заняттями були: землеробство, скотарство, бортництво і т. д. . Територія сучасного Романова і прилеглих сіл ще в глибоку давнину була заселена слов’янськими плем’ям деревлян. Засноване в 1471 році. Історія містечка пов’язана з родинами Острозьких, Ілінських та Стецьких.
На початку 16 століття в Романові налічувалося 18 дворів данників і тяглових та два слуги. У 1505 році король польський та великий князь литовський Олександр Ягеллончик подарував це село намісникові Житомирського повіту Дмитру Олександровичу. Селяни стали кріпаками цього пана, відбували панщину стільки днів, скільки вимагав землевласник, і сплачували йому грошову і натуральну ренти «сорок ведер меду пресного, а двадцять лисиц»

З другої половини 16 століття Романів належав князям Острозьким і був приписаний до їхнього Чуднівського замку.

У 1817 році Романів отримав Магдебурзьке право, за яким міста звільнялися від управління і суду феодала. Воно закріплювало права міських станів — купців, міщан, ремісників. Було юридичним виявом успіхів міського населення у боротьбі проти феодалів.

Встановлювало порядок виборів і функції органів міського самоуправління, суду, купецьких об’єднань, цехів, регулювало питання торгівлі, опіки, спадкування, визначало покарання за різні види злочинів тощо. Воно узаконювало нерівність у правах, зважаючи на стать, походження, віросповідання.

В двадцяті роки XIX століття в маєтку графа Ілінського в Романові працював один з найкращих в Російській імперії оркестрів рогової музики під керівництвом Сили Кареліна.

Статус селища міського типу з 1923 року. У радянські часи називався Дзержинськ. У 2003 році відновлена колишня назва.

У Романові депутати селищної ради одні з перших в Житомирській області перейменували центральну вулицю на «Небесної сотні». За рішенням 37 сесії Романівської селищної ради від 6 березня 2014 вулиця Леніна отримала цю назву.

інші Заклади категорії “Історія Романова”

Цифровий паспорт